Poly Tunel – Fóliovník

Rád bych se podělil o zkušenost ohledně stavby fóliovníku. Prohledáváním internetu jsem strávil dosti dlouho, tak ať to také k něčemu je.

Chcete-li mít na zahradě foliovník, ale chcete konstrukci o něco větší než normální, cena je šílená. Plus je potřeba sehnat fólii která je UV odolná, jinak se to rozpadne po roce. Diskutabilní otázku zda nevolit raději skleník nyní vynechám – při velikosti, kterou chceme by byl skleník v řádu stovek tisíc. Proto ale věnuji velkou pozornost použitým materiálům a jejich trvanlivosti.

Našel jsem několik zajímavých alternativ hotových fóliovníků na našem trhu:

Fóliovníky

 

SVITAP J.H.J. spol. s r.o. Svitavy www.svitap.cz/
http://www.svitap.cz/cz/vyrobky.aspx?catID=3&productID=14
Konstrukce je z pozinkovaných trubek, fólie kašírovaná. U verze pro domácí použití nedoporučují nechat fólii nataženou přes zimu, konstrukce na to není stavěná.

HCV Group Rožnov pod Radhoštěm www.foliovnik.cz/
Konstrukce z pozinkovaných plechových profilů, na zimu by to prý šlo použít (předpokládám po nějakých úpravách).

Foliové stavby s.r.o. Václavov u Bruntálu www.foliak.cz
http://www.foliak.cz/PAGES/Cs/Displacingtunnels.htm
Přemístitelné tunely – varianta asi nejzajímavější, pozinkované trubky, vydrží přes zimu, velký.

Fólie

Fólie se dá koupit třeba izraelská Ginecar u pana Chovance, ZAHRADNICTVÍ CHOVANEC, Lipník nad Bečvou www.chovanec.cz/
http://www.chovanec.cz/folie.htm

Pan Chovanec má i fólie mulčovací různobarevné a pozor, má v nabídce i hnědou fólii tzv. termickou, předpokládám, že se jedná o tzv. IRT – infra red transmitting fólii, která nepropouští světlo, ale pustí teplé infra paprsky, takže k prohřívání půdy dochází perfektně. Má i fólie stříbrné, černé a červené, každá se chová trochu jinak (stříbrná více světla plus i ze spodu… atd. Fólii na foliovníky má také modrou.

Další fólií je fólie SOLAR E.V.A. http://www.agrotherm.cz/prislusenstvi-skleniku-6-10.htm , ale asi by ji prodal i pan Schwarz na http://www.foliak.cz.

Existují i fólie kašírované, ale zdá se mi to tmavé… možná ne, nevím: http://www.folie-hk.cz/cenik.html

Náš plán

My jsme chtěli fóliíček pro udržení nějaké zeleniny přes zimu. Chtěl jsem mít několik menmších fóliových tunelú (délka žebra 3m, tzn rozvor cca 1.5, výška okolo metru). Tam by se dalo vlézt, nadzvednout strany pro větrání a tak, ale vyšlo by to moc draho. Levnější bude postavit jeden větší – menší spotřeba materiálu = nižší cena, lepší přístup, lepší využití (v létě i na vyšší zeleninu, kytky). Osobně jsem se rozhodl pro výrobu svépomocí, cena komerčně vyráběných fóliovníků (které opravdu 100% garantují zimní přežití) je vysoká.

Jako materiál jsem zvolil černou železnou trubku 2cmx1,5mm stěna o délce 6m. Tu bylo potřeba ohnout a tady vzniká problém. Na to je potřeba kladkovou ohýbačku a tu nemá kdekdo. Chtěli jsme si vyrobit ohýbačku vlastní, ale nakonec jsem našel dobrého člověka, který mne nechal trubky naohýbat na poloměr rádius cca 3m. Málem jsem si to nechal dělat od firmy, ale chtěli za to 4000,-, že prý to bude na celý den práce pro dva chlapy. Já to dělal s taťkou necelou hodinku, takže opravdu to jde rychle. Horší to pak bylo převést na malém vozíku za auto, ale i to šlo. Vezli jsme to na vzdálenost asi 100km.

Fólii máme tu izraelskou Ginecar. Ta prý vydrží opravdu dlouho. 12m bude 200mikronů, druhých 12m 150mikronů, ještě je musíme svařit, máme dva kusy 6x12m. Celkovou délku fóliáku chci 20m, v reálu to bude asi ale 19,5m, s žebry každých 85cm, bude jich tam celkem 23. Fólie pokryje 19,5m a zbudou dva metry folie na každém konci na čela. Bude to rozebiratelné, nijak nezabetonované, střechu bude držet provázek jako na stanu.

Ty trubky teď natíráme, našel jsem alkydovou, vodou ředitelnou barvu na kov do hodně korozivního prostředí. Jěště musím sehnat nějaký UV odolný, relativně silný (4-5mm) pevný provázek za rozumnou cenu (rozuměj, při vynásobení 300 metry se každá koruna padesát změní v pětistovku), který bude fólii přidržovat na střeše.

Nakreslil jsem si zevrubný plánek jak to bude asi provedeno. Zatím natíráme ty trubky, až to bude dále dám vědět…

Tady jsou ještě nejaké zahraniční odkazy na (nejen doma) vyrobené fóliáčky:

http://www.freewebs.com/alanparkin/polytunnels.htm
http://kitchengardenfoods.com/garden-projects/2006-projects/polytunnel/
http://www.hightunnels.org/ForGrowers/SitePlanning&Construction/Articles/CareyHow-toBuild.htm
http://www.hightunnels.org/forgrowers.htm
http://www.hightunnels.org/PDF/Hoop_House_Construction_for_New_Mexico.pdf
http://www.hightunnels.org/PDF/How_to_Build_a_High_Tunnel_Ferguson_Univeristy_of_Kentucky.pdf