Důležitá kniha nejen pro dřevostavitele

Lukáš Gavlovský napsal do konference Ekodomu velmi pěkný vzkaz, který opravdu stojí za to přečíst.

Drazí přátelé.
Před nedávnem jsem dal na doporučení kamaráda a přečetl si knihu rakouského lesníka Erwina Thomy, Viděl jsem tě růst. Vyšla loni v nakladatelství Paprsky. Nelením, abych jí nyní dělal neplacenou reklamu kudy chodím.

Osobně se již déle zabývám stavbou vlastního dřevo-slámo-hliněného domu. Se dřevem samotným, pak pracuju možná deset let. Zkrátka jsem si už pomalu myslel, jak tomu rozumím. Thoma mi však láskyplně naznačil, že lze jít ve věci mnohem hlouběji ke kořenům. Příliš snadno a často se smiřujeme s tím, že věci dnes nelze dělat dostatečně poctivě a tudíž i zdravě.
Abych byl konkrétnější: dočtete se zde, že je velký rozdíl kdy, kde a jak je dřevo (na vaši stavbu) káceno. Není sušení, jako sušení. a co bych chtěl podtrhnout především, drtivá většina chemických impregnačních i ochranných nátěrů je BLBOST. (pokud dřevo samozřejmě zpracujeme správně) Nedávno jsem řešil, zda hoří polyuretanová pěna, se kterou stále blaženě utěsnuji těžko přístupné škvíry svého „biodomu“. Vzniknuvší extrémní ohýnek mě nabudil přečíst si odstavec se složením směsi. Nejsem chemik, ale IZOKYANÁT mě trochu vyděsil. Jednou jsem zase na stavbě položil horký halogenový reflektor přímo na OSB desku. Za chvíli mě na to upozornil smrad, jež rozhodně nepatřil dřevu. A tak dále stavím a někdy mě vyděsí nevědomost, a slepá důvěra se kterou se nejenom já vydávám na nákupy do stavebnin. Ptám se: co si naši potomkové počnou se všemi těmi krovy napuštěnými Wolmanitem Bochemitem nebo Katritem? lze to vůbec pálit v kamnech? Kam se jednou nahrnou všechny ty sádroše a óesbéčka? Co se za pár let dozvíme o veškeré té chemii, kterou dnes nekriticky pereme do svých staveb s důvěrou v její naprostou neškodnost „garantovanou“ výrobcem. Jak sleduji, na tomto internetovém fóru se setkávají především stavitelé, kteří usilují o energetické úspory staveb. Můj dnešní příspěvek prosím berte jako pohled na další stranu mince. Osobně bych se radoval, kdyby do budoucna vyrůstaly kromě NED a PD i nějaké ty ZD (zdravé domy) Přál bych rovněž každému nadšenci, který se chce v dnešních stavebních poměrech pustit do dřevostavby, aby měl to štěstí seznámit se se zkušenostmi a názory pana Thomy alespoň o dva roky dříve, než půjde na věc.

Hodně ryzích technologií a čistého materiálu přeje Lukáš Gavlovský