Bio-dynamické přípravky

Tato stránka je kompletní jednosouborovou verzí dokumentu o BD přípravcích.

Obsah

1. Úvod
2. Všeobecké informace
2.1. Byliny
2.2. Sběr bylin
2.3. Zvířecí orgány
2.4. Zakopávání přípravků
2.5. Sběr přípravků
2.6. Volba času

3. Všeobecké informace 500 a 501

3.1. Přípravek 500 z kravského hnoje
3.1.1. Požadované materiály 500
3.1.2. Čas výroby 500
3.1.3. Doba trvání vystavení zimním silám pod zemí 500
3.1.4. Předpokládané množství 500
3.1.5. Hnůj 500
3.1.6. Postup 500
3.1.7. Speciality spreje kravského hnoje 500

3.2. Přípravek z křemíku 501

3.2.1. Požadované materiály 501
3.2.2. Čas výroby 501
3.2.3. Doba trvání vystavení silám léta pod zemí 501
3.2.4. Předpokládané množství 501
3.2.5. Krystal 501
3.2.6. Postup 501

4. Kompostové přípravky

4.1. Kompostový přípravek 502
4.1.1. Potřebné materiály 502
4.1.2. Čas výroby 502
4.1.3. Doba vystavení přírodním silám 502
4.1.4. Přibližné množství 502
4.1.5. Květy řebříčku 502
4.1.6. Močový měchýř 502
4.1.7. Postup 502

4.2. Kompostový přípravek 503

4.2.1. Potřebné materiály 503
4.2.2. Čas výroby 503
4.2.3. Doba vystavení zimním silám 503
4.2.4. Přibližné množství 503
4.2.5. Heřmánkové květy 503
4.2.6. Kravské intestines = ZdePracuj 503
4.2.7. Postup 503

1. Úvod

Tento dokument vznikl na základě potřeby farmářů, kteří chtějí vyrábět biodynamické přípravky, které potřebují k udržování a zlepšení kvality polí, která obdělávají.

Cílem není vysvětlit proč tyto přípravky existují, ale hlavním úkolem je popis a vysvětlení jak přípravky vyrábit na farmách nebo v regionálním měřítku.

Základním zdrojem informací obsažených v tomto dokumentu jsou lekce Agriculture Course for farmers, Rudolf Steiner, Koberwitz, 1924. Další detaily o výrobě a použití jsou pak buď z jiných knih (viz rejstřík), nebo z praktických zkušeností.

Tento dokument je vytvářen také v naději, že bude schopen pomoci v rozvoji dalšího používání, výroby a bádánív oblasti biodynamiky a pro udržení a rozvoj biodynamických praktik v čechách.

2. Všeobecké informace

2.1. Byliny

Rudolf Steiner se velmi detailně zmiňuje o tom, které byliny musí být použity pro výrobu přípravků Rozeznal jejich specifické možnosti a dary a regenrační účinky, které mají na zeminu a kompost. Pro předejití zmatku ve jménech popisuje tento manuál běžné plus latinské jméno každé plodiny Prosím ujistěte se v botanickém atlase o tom, že jste identifikovali rostliny korektně. Mimo dubu, žádný vědecký výzkum nebo pozorování nepotvrdily jakékoliv klady při nahrazení dané byliny jinou.

2.2. Sběr bylin

Ujistěte se, že místo sběru je bez chemikálií nebo jiných látek, které by ohrozily kvalitu rostlin (například krajnice rušných cest, strouhy s močůvkou, roztávající nasolené závěje a podobně.) Vybírejte ty rostliny, které zobrazují prapuvodni rostliny / prapůvodní vlastnosti a sbírejte je ve dny podle astronomického kalendáře (například podle Maria Thun). Některé rostliny musí být nasušeny, neboť nejsou dostupné čerstvé v době výroby přípravku. Pokud j potřeba, jsou rostliny dosušeny v sušiči (na 30 až 36 st. celsia) nebo v dobře větrané místnosti, ve stínu na sušících sítích. Nasušené rostliny uskladněte ve slkenicích na tmavém místě. Je nutnozajistit, aby rostliny ve sklenicích byly kompletně vysušené. Sklenice se nesmí zamlžovat kondenzací, rostliny nesmí měknout. V nejlepším případě, nepoužívejte pro přípravky nasušené rostliny starší více než jeden rok. V době, kdy je čas vložit rostliny do patřičných orgánů, opatrně je zvlhčete vlažným roztokem vyrobeným z čerstvých listů dané rostliny. Je možno použít i šťávu vylisovanou z čerstvých listů, nicméně k tomu je zapotřebí velkého množství čerstvých listů. Nemáte-li možnost získat požadované rostliny, zkuste je nebo jejich semínka získat z biodynamické zahrady či farmy. Jakékoliv rostliny získané pro výrobu odjinud je nutno ošetřit přípravky 500 a 501. Je nutno poznamenat pravidlo biodynamických farem, že co nejvíce použitých materiálů by mělo pocházet z vlastní farmy/zahrady nebo jejich blízkého okolí, kde budou přípravky použity.

2.3. Zvířecí orgány

Doporučuje se vyjmout důležité orgány a rohy ze zdravých kusů a/anebo ze zvířat pocházejících z biodynamických farem. Nicméně, pokud získáváte orgány odjinud, pokuste se navázat dobré kontakty s lidmi, kteří by byli ochotni mohli pomoci. Orgány jsou použity čerstvé. Pokud toto není možné, je možno je sušit nebo zmrazit. Orgány nesmí být omývány! V době před jejich použitím, rohy a lebka je možno skladovat ve stáji se zvářaty. (Viz specifické informace jednotlivých přípravků o sběru a použití rostlin a zvířecích orgánů.)

2.4. Zakopávání přípravků

Vybírání místa pro jednotlivé přípravky vyžaduje dobré oko. Každý přípravek má na farmě své vlastní místo. Mezi jednotlivými místy je nutno dodržet dobrou vzdálenost, aby nedocházelo k vzájemnému ovlivňování sil přípravků. Jednotlivý přípravek je dobré zakopat každý rok na stejném místě. Pravidlem by mělo být, že zvolené místo misí být v dobře odvodněném místě. Zemina musí být v každém případě živá, s dostatečným množstvím humusu. Hloubka jámy záleží na množství přípravku, ale v podstatě ale mezi třiceti až šedesáti centimetry. Je možno naskládat několik vrstev přípravků na sebe, v tom případě je nutno je proložit vrstvou hlíny. Je možno obohatit zeminu starým, zralým kompostem (nikdy nepoužívejte čerstvý hnůj, nebo mladý kompost). Zakryjte přípravky vrstvou hlíny, poté několika tenkými prkny, jako ochranu před poškozením v době vykopání. Desky jsou také dobrou ohranou před hlodavci, psy… v extrémních případech můžete zakopat přípravky v dřevěné bedně naplněné hlínou, nebo použít drátěné pletivo. V zásadě je ale dobré se pokusit umístit přípravky mimo jakékoliv kovové předměty.

2.5. Sběr přípravků

Čerstvě vykopané přípravky vypadají jako humus s dobrou vůní, rostliny ze kterých je daný přípravek vyroben mohou být stále rozeznány, stejně tak jako použitý obal. V době skladování, získají tyto malé kupky humusu nahnědlý odstín, jak dochází k postupnému dozrávání a oxidaci. Získejte co možná nejvíce přípravků vyškrábáváním z použitého obalu. Obal posloužil danému účelu a nyní je možno jej zahodit. Získanou hmotu je dobré promíchat a rozmělnit. Jestliže byl přípravek vujezen hlodavci, posbírejte opatrně hlínu z jámy z okolí přípravku a použijte trochu více na každou jednotku. Jestliže po vykopání a otevření přípravku zjistíte, že je přípravek moc mokrý, nechejte jej vysušit v kameninovém hrnci. Pokud je na druhous trsanu přípravek moc suchý, je lepší jej uskladnit ve sklenicích.

Vložte nádobky do do dřevěné bedny, odděleny od sebe alespoň dvanácti centimetry rašeliny a dejte stejné množství i pod každou sklenici. Rašelinu je vhodné trochu navlhčit. Dřevěnou bednu ukožte chladním tmavím místě. Pro ochránění jám po přípravcích je dobré je buď zakrýt mulčí, nebo zeleným hnojením.

2.6. Volba času

Každý přípravek je spojen s určitým specifickým časem v roce. Každý má také oblíbené dny pro výrobu, zakopání a vykopání. Na earth day, podle kalendáře, k večeru: 500, 505 Na air day, okolo poledne: 501, 503, 504, 506, 507, 508 Na fire day, odpoledne 502 Má-li být pýípravek vykopán na jaře, učiňte tak v době, kdy Merkur míjí Aries (nebo krátce poté). Podle ůpozorování Maria Thun, toto odpovídá době, kdy dochází k prohřívání půdy. Zakopejte podzimní přípravky když slunce je v souhvězdí Virgo.

3. Všeobecké informace 500 a 501

V případě obou těchto přípravků slouží jako schránka kravský roh dospělé krávy. Rohy z býka nejsou použitelné. Nejprve je potřeba vyjmout „vnitřní rohovinu“ buďto klepáním dvou rohů o sebe anebo za použití kladiva. Jestliže je vniřní vrstva rohu stále nepohyblivá, často pomůže uložení rohu na dva týdny do kompostu, kde si teplota dekompostujících materiálů již sama poradí.

Vyprázdněné rohy se použijí tak jak jsou, stejné rohy mohou být obvykle použity maximálně třikrát. Rohy je zapotřebí vyměnit v okamžiku, kdy vnější vrstva začne měknout a ztrácet lesk.

Na délce rohů nezáleží, i když rohu s délkou okolo dvaceti centimetrů se naplňují a vyprazdňují jednodušeji.

3.1. Přípravek 500 z kravského hnoje

3.1.1. Požadované materiály 500

  • kravské rohy (popsány výše)
  • čerstvý kravský hnůj

3.1.2. Čas výroby 500

  • na podzim, na _earth day

3.1.3. Doba trvání vystavení zimním silám pod zemí 500

  • od 29. září (den Sv. Michaela) po velikonoce, nebo – nejpozději – poslední dny května

3.1.4. Předpokládané množství 500

jeden dvaceticentimetrový roh se rovná asi 150 gramů (nebo 5 jednotek)

3.1.5. Hnůj 500

Hnůj musí pocházet z dospělých krav, které jsou jěště pasený“y venku, nebo alespoň krmeny senem dobré kvality. Nepoužívejte hnůj od krav krmených siláží. Původně byl 500 vytvářen předtím, než byly krávy na podzim krmeny kořenovou zeleninou…

Hnůj musí mít dobrou konzistenci – ne moc řídký, ne moc hustý. Musí být použit čerstvý, bez skladování nebo vystavování vlivům počasí – slunce, mráz… Jestliže musíte bohužel použít hnůj, který je příliž řídký, můžete jej uložit na pár dní do dřevěného sudu nebo bedny. Obsah často míchejte. To pomůže pro vysychání hnoje. Rohy můžete začít plnit od poloviny září.

3.1.6. Postup 500

Rohy jsou plněny tak, že hnůj je pěchován až na úplné dno a to buď sklepáváním anebo za pomocí konce dalšího rohu. Při výrobě většího množství můžete použít například plnič klobásek, nebo cokoliv dle vaší fantazie, co vám pomůže hnůj do rohů dobř natlačit.

Rohy jsou poté zakopány do zhruba třicet centimetrů hluboké jámy vykopané v úrodné hlíně. Viz Všeobecné informace. Rohy musí být uloženy tak, že leží otvorem dolů, špičkou nahoru.

Hotový přípravek vykopejte na jaře, v době kdy Merkur opustil _Aries_ na _earth day_ . Klepáním rohů o sebe

3.1.7. Speciality spreje kravského hnoje 500

Podle daného regionálního klimatu je je vhodné provést zakopání co nejdříve, nicméně je důležité co možná nejvíce dodržet doporučené časové rámce. Po vystavení zimním podmínkám, by měl obsah rohů vypadat jako hnědý kompost, s dobrou vůní. Je-li hnůj stále částečně zelený ale voní dobře, dá se považovat za přijatelný a bude pokračovat ve zrání v průběhu skladování.

Přípravky pochybné kvality nedoporučené k používání: – velmi zelené bez kvalitního odoru, většinou díky chudé kvalitě hnoje nebo rohu – zakopané v zemině chudé na biologické látky, žížaly se pravděpodobně postarají o vyprázdnění rohů – přípravky ponechané v zemi příliž dlouho, hlavně pokud nad zakopanými rohy roste vegetace, hnůj může dojít ke kompletnímu vyschnutí hnoje

3.2. Přípravek z křemíku 501

3.2.1. Požadované materiály 501

  • kravské rohy (popsány výše)
  • velmi jemně namletý křemíkový písek

3.2.2. Čas výroby 501

  • na jaře, na _air day_

3.2.3. Doba trvání vystavení silám léta pod zemí 501

  • od 24 června (den Sv. John) po poslední dny října

3.2.4. Předpokládané množství 501

  • jeden dvaceticentimetrový roh se rovná asi 150 gramů (nebo 150 jednotek)

3.2.5. Krystal 501

Křemík může být vitreouscuartz nebo opaque white rock (milky quertz). Oba druhy mají stejné chemické složení. Křemík je k nalezení. Snažte se najít a použít co nejmenší kousky. Pak, v hmoždíři – skleněný nebo porcelánový je ideální, (nezapomeňte, že se jedná o velmi tvrdou horninu), rozmělněte malé množství na co nejdokonalejší prach. Pro dokončení a dokonalé pomletí pomlete prach mezi dvěma kusy skla. Při koncovém testu byste neměli cítit žádné krystalky mezi zuby, nebo mezi jazykem a patrem!

Ruční mletí je velmi hlasité a náročné na čas, ale dobré pro dlouhé zimní večery…

3.2.6. Postup 501

Na konci června, na air day podle kalendáře, rozřeďte prášek s oudou tak, aby vznikla tekutá pastovitá hmota, kterou vložíte do rohu. Upevněte roh ve svislé poloze otvorem nahoru a po několika hodnáh, kdy se křemík usadí odlijte/odsajte přebytečnou vodu. Otvor je možno ucpat kusem kůže nebo podobným materiálem a roh je poté zakopán jak je popsáno výše, ve vodorovné poloze.

K vykopání rohu dojde na konci října na air day. Křemíkový prášekbude poměrně suchý. Přípravek 501 je možné uskladnit na dlouhou dobu ve sklenici uzavřené korkovým vrškem a ponechanpé na denním světle.

Výroba tohoto přípravku je časově poměrně náročná, nicméně jednoduchá. Jeden roh vytvoří velké množství 501.

4. Kompostové přípravky

4.1. Kompostový přípravek 502

4.1.1. Potřebné materiály 502

  • květy řebříčku (Noble yarrow, Achillea millefolium)
  • srnčí (stag) močový měchýř

4.1.2. Čas výroby 502

  • na jaře

4.1.3. Doba vystavení přírodním silám 502

celý rok

  • zavěšení na letním slunci od Velikonoc po St. Michael
  • mělké zakopání od St. Michael do Velikonoc

4.1.4. Přibližné množství 502

  • jeden močový měchýř o velikosti hrušky pojme okolo 200 gramů 502

4.1.5. Květy řebříčku 502

Řebříček je překrásná bylina, která kvete od poloviny do konce léta. ZdwPracuj? v cz. Bílé ploché květy jsou sbírány bez stonků v době plného květu. Hnědá skvrna uprostřed květu signalizuje konec květu – květ byl již opylován a rostlina se připravuje semenit. Volte Fidre day, pokud možno v Leo. Květy uložte v tmavé, suché, dobře větrané místnosti do příštího jara – výrovy přápravku.

4.1.6. Močový měchýř 502

Měchýř je většinou možno získat od kamaráda – lovce – myslivce. Chtějte měchýř společně s genitáliemi jako potvrzení, že se jednalo opravdu o samce. Pro uskladnění měchýře až do doby, nežli bude použit je nejlepší jej nafouknout pomocí slámky, zatáhnout provázkem a nechat takto připravený uschnout. Vzniklý balónek bude velmi křehký, proto je důležité jej uskladnit v dobré nádobce aby se předešlo poškození. Jinou možnou skladovací metodou je zmražení.

4.1.7. Postup 502

Krátce po Velikonocích, jakmile se po krajích cest zašnou objevovat malé ostré lístky řebříčku, naplňte měchýř řebříčkem: připravte vlažný roztok z čerstvých lístků do kterých můžete přidat pár suchých květů. Tento roztok má za úkol navlhčit nasušené květy před jejich vložením do měchýře. Květy by měly být asi tak vlhké, jako původní vlhkost čerstvých květin.

Pokud květy vypadají jakože mají příliž dlouhý stonek, proveďte zastřižení nůžkami, neboť stonek může měchýř lehce natrhnout.

Měchýř je také předvlhčen a to namočením ve vlažné vodě na několik hodin před jeho naplněním.

Po unlacing the orifice naplňte měchýř květy řebříčku, pokud možno co nejtěsněji. Uzavřete měchýř a vystavte jej nejprve letním, poté zimním silám. Měchýř je velmi jemný, proto dbejte aby nedošlo k jeho protržení například třením o zeď.

Následující jaro, uskladněte vykopaný přípravek 502 tak jak je do rašeliny, než bude použit v kompostu.

4.2. Kompostový přípravek 503

4.2.1. Potřebné materiály 503

  • květy heřmánku (Matricaria chamomilla)
  • kravské genitálie

4.2.2. Čas výroby 503

  • na podzim

4.2.3. Doba vystavení zimním silám 503

  • zakopat na SV. Michala (29 září) do Velikonoc, nebo i trochu déle

4.2.4. Přibližné množství 503

Jedno dvaceticentimetrové střevo obsahuje asi 200 gramů 503

4.2.5. Heřmánkové květy 503

Květy je nejlepčí sbírat co možná nejdříve před dnem Sv. Jana (st. johns). Na druhou stranu, heřmánek kvete celé léto. Sbírejte květy pravidelně na air nebo flower day podle astrobnomického kalendáře, ráno nebo večer. Malé květy heřmánku sbírejte jeden po druhém, pak je nasušte jak bylo popsáno výše a uskladněte do podzimu.

4.2.6. Kravské intestines = 503

Použijte malé, čerstvé intestines, podzim je obvykle doba, kdy je dobytek posílán na porážku.

4.2.7. Postup 503

Po zvlhčení heřnánkových květů vytvořte „klobásky“ co nejtěsnějším naplněním intestines.

Je jednodušší vytvořit „klobásky“ o délce deset až dvanáct centimetrů. Oba konce zavažte provázkem.

Tyto „klobásky“ jsou zakopány na podzim do zeminy bohaté na humus, ne příliž hluboko. Vybrané místo musí být slunné, ale zíroveň s co nejvíce sněhem (například v místech, kde se dělají závěje).

Na jaře, v době, poté co Merkur projde Aries, vykopejte opatrně klobásky. Posbírejte co nejvíce z jejich obsahu, po krátké době uskladnění nabyde obsah tmavě hnědou barvu.

Toto je velmi koncentrovaný přípravek, 1 gram na jednotku je optimální množství.